Ako by som slepému opísal bielu farbu

Autor: Miroslav Hnát | 11.1.2016 o 12:43 | Karma článku: 3,99 | Prečítané:  409x

Čistá, ako disciplína, mantinely, drezúra. Ako sterilné steny nemocničnej čakárne, márnice, blázinca, skleneného mauzolea. Sterilná, ako zmlátené hyperaktívne dieťa, zatvorené do nerezovej poslušnosti. 

Jasná, ako stárnutie po boku televíznych novín a reklám. Rušivá, ako kvapka krvi na čisto vypranej obliečke. Ako rozbité kachličky v kúpelni. Ako chýbajúce zuby. Tvrdá, ako pravidlá, zarazené kladivom do hláv neposlušných, krvácajúcich ortuť. Ako výstrely z rúk maloletého do maloletých. Ako olovnatý dážď na  obitých jablkách pri ceste, čakajúcich na ukradnutie. Ako mince, za ktoré si nič nekúpiš, no napriek tomu sa hromadia vo vrecku a v hlave. Ako protéza, namlátená do hladných úst nedočkavou dlaňou. Ako začínajúce vrásky modelky. Úprimná, ako spleť káblov okolo krku didaktického šialenca. Ako preťažené učebnice, chemické vzorce na olympiáde, rovnica, príliš dlho ležiaca na nedočkavej tabuli. Bolestivá, ako železné nechty, zaryté do lenivých svalov a mozgových závitov, z ktorých už vyteká zabúdanie. Ako nútenie sa do spomalenia, v zaparenom drese bez čísla. Ako rozkopaný rozkrok nepárnokopytného nenásytníka párnokopytnou radodajkou. Ako prvý sneh na sklách krátkozrakosti a rednúcich kostí. Ako smrť s otrieskanou hlavou o obrubník. Ako ľahostajná trafikantka. Nepoškvrnená, ako voňa dezinfekcie na schodoch do záhrobia. Ako ruka, držiaca zábradlie s chuťou žiť, aj keď neskoro. Ako vražda naslepo. Ako starecká demencia, zapričiňujúca leteckú katastrofu. Ako ľad, ktorý sa roztopí aj s krvou nerovnovážnych stavov. Ako voňa vianoc v októbrovom vzduchu. Ako nekompletnosť za stolom, dokazovaná nechuťou zadržiavať slzy. Kovová, ako farba pleti na čierno-bielých fotkách starých neznámych. Ako voňa návratu opilca do roztraseného domu, kde sa to hemží strachom o noc. Ako plienka pre dospelého, v štádiu rozkladu vyhladenosti pod očami. Ako opasok, na výstrahu zavesený pri detskej izbe. Ako ovládač na prejavy života. Ako batérie do chuti ostať neoblomným v snahe o diétu. O diétny rozum. O diétnu chuť nežiť život nežitím. Svetlá, ako koniec. Ako nový začiatok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?