Krátka úvaha o oknách

Autor: Miroslav Hnát | 30.12.2015 o 17:27 | Karma článku: 3,56 | Prečítané:  503x

Dvojkrídlové okná. Odletieť s nimi ponad pestro zateplené polovlhké paneláky, s prežratými vchodmi a zápalmi schodísk.   

Ponad budovy zatĺčené do zablátených trávnikov, zbrázdených kolesami nedočkavých áut. Ponad bytovky kvíliace v rytmoch ohmataných čajníkov a niekoľkokrát prestavených budíkov.

Výťahy si pokojne idú svoj tenor a číslami olizujú jednotlivé poschodia s príchuťou železa v detskom plači, niekde v útrobách stárnuceho organizmu presýtenej budovy, ovešanej bleskozvodmi a šnúrami na prádlo. Nie všetky okná už niekto osedlal, no tie na prvých poschodiach sú sebaisté, zapriahnuté na zvyšok cesty dochodkyňami s fialovými vlasmi a zlatými zubami, v službach FBI. Fantázia Bez Intuície. A nie je ani toľko ľudí v okolí, koľko príbehov o nich vyprodukuje stárnuca hlava, bez záujmu prehltnúť aspoň kúsok Hi-tech poznania. Ja sa držím toho svojho okna do príbehu a kým vonku prší, tak sa ho nepustím. Nemusím ísť po vlastných, aby som žil život o živote, vo svete plnom plešatých striech, so špicatými predstavami o unavených vtákoch, ukrytých v hlavách za očami, nie len tých starých, rezignujúcich na nízke štarty do nových dobrodružstiev.  Ani do tých s nižšou rýchlosťou.

A tak surfujeme na oknách, brázdime vzduch ukrytý medzi obalkónovanými garážami životov a nádejí, s formaldehydovými dlaňami na ústach. Celkom zbytočne. Šepot aj tak život nepočuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Architekt: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?


Už ste čítali?