Znásilnenie je prejav "ľudskosti"

Autor: Miroslav Hnát | 4.6.2014 o 21:44 | Karma článku: 4,52 | Prečítané:  323x

     Hneď na úvod by som vo vás rád zažehnal pocit pokoja, laxnosti a ľahostajnosti. Je obrovské klamstvo sebe samej nahovárať, že všetko to zlé sa deje niekde inde, niekde vonku, v bezpečnej vzdialenosti. Že je to všetko iné ako vo filme a taká strašná krutosť a bezohľadnosť nie je predsa možná v reálnom živote a  v správach to občas radi preháňajú, na obraz akčných filmov. Mnoho žien si myslí, že ich je na svete tak veľké množstvo, že je nepravdepodobné, alebo nemožné, aby sa práve im niečo mohlo stať. Ale uisťujem vás, že nebezpečenstvo hrozí neustále a je nablízku. 

    Nebudem hlásať možnosti sebaobrany a používanie roznych obranných a ochranných pomocok, pretože je iné trénovať s chladnou hlavou, alebo čeliť priamo kritickej situácii, v prekvapení, panike a strachu. Existujú stovky roznych programov sebaobrany a návodov, ako čeliť útočníkovi, no treba si uvedomiť, že útočník nejedná s chladnou hlavou a jeho úmysel je ublížiť, nie trénovať, alebo zastaviť  svoj útok na písknutie rozhodcu. Je rovnako nemožné v momente, keď prsty násilníka zvierajú ženské hrdlo, rozipsovať kabelku, vytiahnúť z nej slzný sprej a zneškodniť ním protivníka. Je to časovo a fyzicky nemožné, aj keď si mnoho žien myslí, že majú fyzickej sily dosť, že sú rýchle, či rozvážne.

     Riziko sexuálnych útokov na ženy je možné v každom veku, napriek tomu tie mladšie generácie majú z tejto problematiky zábavu. Osveta a informácie sú však veľmi doležité už v skorom veku. Sexuálne motivovaných násilných činov  pribúda a prevencia a príklady zo života, aj keď sú drastické, je nutné predkladať, ako skutočnosť a že to nie je  nereálna hrozba a  následky sú trvalé, ako na tele, tak na duši.

     Poznám desiatky znásilnených žien a v ich rozprávaní je zhodné to, že tušili, že k znásilneniu dojde a v mnohých prípadoch k tomu došlo tak, že násilníka k činu provokovali, aj keď len zozačiatku. Je doležité nebrať takéto tušenia a pocity na ľahkú vahu. Je tým možné predísť prípadnému útoku, ako aj ďalšími možnosťami prevencie.

     Treba si uvedomiť, že človek má v sebe zakorenené zvieracie pudy, ktoré v sebe potláčal postupom času tým, ako sa vyvíjal zákon a obmedzoval ho v roznych činnostiach, ktoré mohol slobodne vykonávať v praveku, či stredoveku. Ak človek po niečom zatúžil, jednoducho si to vzal, beztrestne a bez akéhokoľveko odsúdenia, či opovrhnutia. Ak chlap zatúžil po žene, tak ju schmatol nasilu a ona sa mu musela oddať. To sa časom potlačilo zákonom a vštepením morálnych a spoločenských zásad. Samozrejme až na niektoré primitívne krajiny, kde je normálne ženy mlátiť, či znásilňovať.  Aj v civilizovanom svete, kde spoločnosť a zákon drží ľudí na uzde, sa nájde dostatočné množstvo jedincov, ktorí podľahnú nutkaniu, potrebám, zvieracím pudom. Po spáchaní násilného činu, alebo činu iného charakteru zakázaného zákonom mnohí z nich nájdu opojenie, naplnenie, pocit zadosťučinenia a radosti a tohto pocitu sa nechcú vzdať, ale chcú ho opakovať. Preto nie je celkom správne spoliehať sa na to, že nám niekto neublíži len preto, že mu ruky zvazuje zákon, alebo pravidlá spoločenského správania , bontónu či kresťanských zásad.

     Podľa mojho názoru je najdoležitejšia prevencia a nepodceňovanie situácií, z ktorých by sa mohol vyvinúť útok. Ženy rady chodia do spoločnosti, kde možu vyniknúť, kde možu prezentovať svoje niekoľkohodinové úsilie pred zrkadlom. Chcú sa páčiť a byť sexy. Ak žena usiluje o to, aby bola sexy, znamená to, že chce v chlapoch vzbudzovať sexuálnu túžbu. Rady dráždia pri tanci chlapov, ktorí sa okolo nich krútia, dávajú im falošné nádeje, nechajú sa obchytkávať, či bozkávať. Je však ľahkovážne myslieť si, že v tom húfe chlapov nie je ani jeden taký, ktorého zvieracie pudy ovládnu a rozhodne sa dohrať hru do konca.

     To čo vyniká, može vzbudzovať záujem, pozornosť a túžbu. Byť výstredná, nápadne oblečená, s výstredným, vyzývavým  správaním, to všetko sú riziká a možné popudy k tomu, aby sa tej krásy niekto chc el zmocniť. Všetky tie tmavé miesta a uličky sú príležitosťou a priestorom pre násilníka. Je až príliš odvážne chodiť v noci sama, na miestach kde nie je ruch, kde nie sú kamery. Ísť s myšlienkou, „prečo práve mne sa može stať“, je smiešna. To, že stačí násilníka kopnúť medzi nohy, je prehnaná predstava, pretože štatisticky z desiatich kopov medzi nohy, len dva sa podaria. Omnoho efektívnejšie je jednoducho začať kričať. Násilník nechce, aby na miesto činu padla pozornosť a je samozrejme, že netúži po svedkoch, alebo záchrancoch a radšej to vzdá.

     Zhrnul by som to tak, že žena, ktorá vzbudzuje túžbu svojim vyzývavým správaním, výzorom, oblečením, riskuje, že sa jej bude chcieť niekto zmocniť. Niekto,kto v sebe neudrží tú potrebu, ktorá je stará od nepamati a krotená len zákonom a možnými následkami na potrestanie, či odsúdenie verejnosťou. Je to ako s peknou vecou, ktorá sa zapáči zlodejovi a ten vie využiť príležitosť a ukradne ju pre seba. Ak teda žena ide s úmyslom páčiť sa, mala by rátať s tým, že sa niekto nemusí udržať. Že niekde blízko je zrúda, ktorá ju pozoruje a čaká na príležitosť. Zrúda, ktorá si vyberá na základe niečoho, čo jej udrie do očí, niečo čo je iné, čo vyčnieva, niečo čo je extra.

     Znásilnenia nemajú vyhranenú vekovú kategoriu, aj keď štatisticky je prevažne cielena na určitú vekovú hranicu. Obeťami však sú aj deti, či ženy v pokročilom veku. Tam už je to zverstvo na maximálne ohavnej úrovni.  Doležité je preto, neostávať sama, nechodiť v noci bez doprovodu, na miestach, ktoré su menej rušné, alebo kde už sa podobné činy stali, nepozývať k sebe novú známosť, alebo neprijať jeho pozvanie k sebe, nenechávať svoje bezbranné deti samé hrať sa bez dozoru. Nič nebrať na ľahkú váhu. Riziko je tu a je reálne.

 

     Príklad zo života:

     Čakal som po práci v neskorých nočných hodinách na električku. Neďaleko je turistická ubytovňa, ktorá poskytuje strechu nad hlavou roznym individuám. Všimol som si, ako cez park ide atraktívna mladá dáma, v minisukni a nejakom torze trička a oproti nej sa tackajú traja mladíci. Keď sa s ňou na chodníku míňali, tak jeden z nich za ňou obdivne zapískal. Ona ihneď pohotovo zareagovala a začala vyzývavo vrtieť zadkom. To jeden z podgurážených mladíkov vzal ako výzvu, spolu s kumpánmi ju dobehol, chytil za ruku a začal ťahať hlbšie do parku, medzi stromy, do tmy. To už jej ale jedno nebolo, aj keď si o to koledovala. Keby som neskríkol, aby ju nechali, kto vie, čo by sa bolo stalo a či by ešte niekedy v živote natiahla na seba minisukňu.

 

     Motívov útokov je veľa, niektoré sexuálne orientované, iné kombinované s túžbou po krvi, po pocite moci, po vybití si nenávisti, po radosti zo zabíjania. Nech je žena atraktívna, sexy, mladá, pekná, chudá, ale aj stará, škaredá, tučná, (pretože sexuálny predátor sa dokáže vo svojej úchylke zamerať napríklad na konkrétne časti ženského tela, takže žena ako celok nemusí posobiť atraktívne) vždy je tam ale to jedno a to vytvorenie príležitosti pre útočníka. Príležitosť vytvorená samotou, neopatrnosťou, ľahostajnosťou, vyzývavosťou, provokáciou.  

     Viem, že žiadna žena nebude chodiť oblečená vo vreci a neprestane sa maľovať a chodiť do spoločnosti. Nie je ich vina, že sa po svete potulujú zrúdy, konajúce pudovo, nerešpektujúc slobodu a posvatnosť tela, aj keď sexuálna túžba, jej ukojenie a zvierací sposob zmocnenia sa ženy je starší, ako právo a zákon a navždy bude zapísaný do konania človeka, podobne ako zvieracie počínanie si pri športe, pri boji, alebo v kritických, hraničných situáciach. Treba s tým v živote počítať. Počítať s touto formou „ľudskosti“  vždy, keď sa vyberiete do ulíc, do spoločnosti, alebo keď večer zabudnete zamknúť dvere.

    

     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?