Len závisť kritizuje nepoctivosť

Autor: Miroslav Hnát | 27.5.2014 o 23:20 | Karma článku: 4,30 | Prečítané:  193x

          Zadubenosť a neúprimnosť voči sebe samým, robí z ľudí kritikov na nesprávných miestach a v oblastiach, ktoré sú pre nich nedostupné, alebo sú predmetom ich závisti. Jednou z týchto oblastí je politika a politici, ako terče ich záujmu a premudretosti. Na ulici, v práci, na internete, v televizore, v autobuse, v krčme, v posilňovni, proste všade počuť vravy samozvaných politológov, tých najčestnejších z čestných, ktorí kritizujú netransparentnosť, klientelizmus, rodinkárstvo, podvody, okrádanie a riešia rozne aféry a lámu palice nad „nečestnými“.

     Osobne si myslím, že je to všetko trochu ináč. Bijú sa tu dve prirodzené ľudské vlastnosti – závisť a chamtivosť. Kto z dotyčných je tak čestný, že sa nezohne pre ležiacu bankovku na chodníku? Kto je tak spravodlivý, že neodsudzuje aj to, že kuchári zásobujú svoju domácnosť jedlom, čašníci alkoholom, lekári liekmi, či ich dostupnosť k drogám  a kšeftovanie s nimi, správcov športových a rekreačných areálov, ktorí umožnia rodinným príslušníkom a kamarátom zdarma využiť tieto priestory a služby, či to, že policajti mažú pokuty rodine a známym? Každý si pomáha ako vie tým, čo má po ruke a k čomu má prístup. Ale poukazuje sa len na špinavé praktiky politikov a kto by si ako ináč počínal, keby bol na ich mieste. Lenže to je neskutočne pokrytecký prístup.     

     Kto z tých nadávajúcich a kritizujúcich idiotov by si neprilial na účet pár desiatok tisíc eur, keby mal príležitosť a možnosť? Kto z nich by v prípade štátnej zákazky uprednostnil cudziu firmu, pred firmou podnikajúceho syna? Kto z nich by ponukol lukratívne pracovné miesto radšej cudziemu človeku, ako nezamestnanému rodinnému príslušníkovi? A kto z nich by neklamal, ak by mu na to prišli?

     Mnohí mudrujú, ako by to robili lepšie a poctivejšie, ale je to len závisť, pretože si každý večer po práci sadajú do tej istej predratej fotelky a z obrazovky sa na nich smejú všetci tí úspešní a šikovnejší, v luxusných vilách, pekných autách, s peknými ženami. A samozrejme ľudskejšie je poukázať na chyby, skritizovať a zhodiť, ako uznať  ich šikovnosť. 

     Sme ľudia a človeku nie je vlastná prílišná poctivosť. Ľudia sú majetnícki a hrabaví. Túžia sa dotýkať, počítať a osvojovať si. Je ťažké snažiť sa byť poctivým, keď sa naskytne jedinečná príležitosť, alebo životná šanca. Človek sa vždy natiahne za výhodami a za možnosťami zjednodušiť si život, či dosiahnúť cieľ, akýmkoľvek sposobom. Kto vie, ako rýchle by v človeku zanikol pacifizmus, rozvaha, odpor k násilu, nenávisti, nevraživosti, ak by začali z neba pršať peniaze. Peniaze sú vždy silným motívom, prečo konať. Čokoľvek a akokoľvek.

     Len neprajníci a závistlivci kritizujú nepoctivosť.

                 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?