Stále máme v hlavách dostatok miesta na nové konšpiračné teórie

Autor: Miroslav Hnát | 8.11.2013 o 14:40 | (upravené 8.11.2013 o 14:54) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  192x

  Človek dostal od zvieraťa navyše možnosť rozvahy, ustrnutia, premýšľania a rozsiahlejšieho vnímania jednotlivých vecí, okolitých  vplyvov a asociácie pripadajúce k nim.  To je asi zároveň najvačšia slabina ľudí. Možnosť nadmerne a zbytočne premýšľať. Sme hladní po informáciách, túžime po tom byť neustále prekvapovaní, kradneme informácie, našu pozornosť pútajú nezvyklé odpovede a možnosti. Pre každého je neprirodzené, nadprirodzené, uveriteľné a doveryhodné niečo iné. Sme radi naivní pri pekných a príjemných veciach, ktoré nám najviac pasujú a často nemusia byť ani pravdivé, alebo skalopevné. Podobne, ako viera v boha. Dávame prednosť chvíľkovým a krátkodobým požitkom a radostiam, pred istotami, rozumovo nezvratnými skutočnosťami a budovaním konštruktívneho myslenia.  

Predajcovia informácií a už aj zábavný priemysel na tom stavajú svoju súčasnú politiku. Ohurovať ľudí na základe okamžitého, nerozumného nadšenia a zvedavosti. Ľudí predsa zaujmú viac zložité veci a odpovede, ako tie jednoduché a jednoznačné. Zmyslené, nafúknuté atrakcie a znásilňovanie rozumu a logiky.

Všetky média postupne zahlcujú rozne dokumenty, plné prekvapivých "faktov" a "odborníkov", ktorí zázračným, neznámym sposobom prišli na všelijaké poburujúce a znepokojujúce "fakty", na ktoré však nedokážu podať jednoznačný argumenti, či dokaz. Týmto dokazom by sa z teórie stala samozrejmosť a tým pádom by neexistovali pochybnosti, názory, ani špekulácie, či oponenti. Naprílad to, že hlavným mestom Slovenskej republiky je Bratislava, to, že ruža je rastlina, tráva zelená, voda mokrá, hovno smradľavé je fakt a nie teória, takže nikto nešpekuluje o tom, že by to mohlo byť v ich podstate inač.  Mnohí ale búria a strašia ľudí teóriami o všetkom možnom. Stavili na zvedavú naivitu ľudí, hladných po pocite ohúrenia, ktorý je požitkom ako drogové opojenie.

 

Obyčajná, jednoduchá pravda je pre ľudí nezaujímavá, preto sa uchýľujú k možnostiam a alternatívam, ktoré nepasujú ich logike a rozumu, ale sú zaujímavejšie, nové, originálne. Dochádza k myšlienkovému orgazmu a orgazmus je predsa príjemný. Rozum by sa ale nemal podceňovať a mal by sa neustále otužovať a nie učičíkať.

 

Konšpiračné teórie čerpajú často z reálnych vecí a situácií, no ponúkajú šokujúce vysvetlenia, často viac verzií. Základ je šokovať. Jedna z vlastností týchto vysvetlení je to, že si ich bežný človek nedokáže overiť a tak ich nemože vyvrátiť. Pravdu sa nikdy nedozvie, preto ju buď prijme jedine na základe viery a doveryhodnosti, alebo nie. Príkladom je viacero teórií toho, ako vyhynuli dinosaury. Ani jedna z príčin sa nedá vyvrátiť, aj keď je to len teória. Ako predsa dokážeme neexistenciu niečoho? To, že niečo neexistuje dokážeme jedine tým, že žiadny dokaz neposkytneme, pretože žiadne neexistujú. Niečo, čo neexistuje predsa ani neodfotíme, nezaznamenáme, neodmeriame, neodvážime.

Netreba však zabudnúť na to, že teória ma od skutočnosti daleko. Zo skutočnosti sa stáva samozrejmosť a samozrejmosti nie sú až tak zaujímavé, ako teórie, ktorých dokáže každý vymyslieť tisíce a na čokoľvek. Základ je, aby sa nikto nedostal k dokazu toho, že je to nepravda. Nafuknutá bublina vytláčajúca ľuďom z hláv zdravý úsudok. Zázračné lieky liečiace všetko, omladzujúce elixíry, organizácie, ktoré chcú vyvraždiť všetkych obyvateľov planéty prostredníctvom práškovania lietadlami, chemikálie v ovzduší, vyvinuté vládou, ktoré človeka udržujú neustále hladným, aby viac míňal na jedlo, zhmotňovanie, vizualizácia a podobne. Sú toho stovky, tisíce.

 

 

Existuje veľa skutočností, ktoré sú nad ľudské myslenie, ako napríklad nekonečno, alebo rozpínavosť vesmíru, preto je strata času zamýšľať sa nad tým. Je to vyčerpávajúce a zbytočné. Aj na tieto otázky však existujú teórie, tak ako na všetko, na čo nie je jednoznačný dokaz.  Aj na to sa možno dočkáme znepokojujúcich konšpiračných teórií.  Vždy sa nájde niekto, kto sa toho chopí a ľudí, ktorých nezasiahnú ich manipulatívne teórie, nazvú ovcami, čo je dnes dosť v móde používať. "Ovce"

 

Ovcu, ktorá sa oddelí od stáda, roztrhá vlk, ktorý žije a loví vo svorke, čo je tiež forma tzv. stáda a nad všetkým stojí človek, ktorý je taktiež tvor spoločenský a od kolísky ľudstva žil v tlupách, používal rovnaké sposoby dorozumievania, rovnakú reč, sposoby a zákony.

Nechceš byť ovcou? Nájdi si vlastný štýl dorozumievania, vlastnú reč a sposob života. Zabije ťa neporozumenie a samota.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?