Honba za krátkovekosťou

Autor: Miroslav Hnát | 16.9.2013 o 14:22 | Karma článku: 3,97 | Prečítané:  204x

Úspešná honba za peniazmi a majetkom vyzerá navonok veľmi pekne. Prečo ale vačšina bohatých ľudí a tých, ktorí sa ženú za úspechom často chorľavie, je osamelá, alebo umiera v mladom veku, neprirodzenou smrťou, často na smrteľné choroby, hlavne na rakovinu, alebo ich postretne nešťastie v inej oblasti života? Kvoli vidine momentálneho naplnenia a chvíľkového pocitu šťastia nevnímajú, že možno svoju aktivitu vykonávajú v rozpore so svojimi energiami a silami. Tým si skracujú život a vyvolávajú v sebe choroby, ktoré sú výstrahou toho, že je niečo zle. Čím viac úsilia vynaložíme v niektorej z činností, tým viac je pre nás neprirodzená a vyčerpá nás podstatne skor a zásadnejšie, ako niekoho, kto je k tomu predurčený a ide po prúde svojej energie. Dobrovoľne si skracujeme životy a mnohým je to jedno. Je to cena za momentálny úspech, slávu a bohatstvo, ktorú sú ochotní zaplatiť.  

Ide aj o fyzické predpoklady. Stotridsaťkilový človek, ktorý veľmi túži stať sa gymnastom k tomu jednoducho predpoklady nemá a preto musí vynaložiť niekoľkonásobne viac úsilia, ako niekto, kto fyzickými predpokladmi a talentom na to má. Tým sa vyčerpáva a ide proti sebe. Proti svojej energii, proti svojím predpokladom, ktoré sú určite v inej oblasti.

Príkladmi sú mnohí športovci, ktorých životopisy sú verejnosti známe. Dreli na sebe, aby dosiahli svoje životné úspechy v niečom, čo si ušili na mieru, no stalo sa to len brnením, v ktorom uviazol život a ich bytie naplnil smútok a nešťastie v iných oblastiach života. Pretože ak niekde niečoho pribúda, či už prirodzene, alebo nasilu, tak niekde na opačnej strane musí z niečoho ubúdať a čím viac sa tlačí na pílu, tým zásadnejšie zmeny nastávajú v iných oblastiach.

Zdravie, dlhovekosť, láska, spoločnosť, blízke osoby, dovera, to všetko sú obete za honbu za peniazmi, majetkom, kariérou. Vidíme ľudí, ktorí sú v očiach okolia úspešní, bohatí, naoko šťastní, ale nevidíme to, čo sa odohráva v ich organizmoch, v ich hlavách, srdciach, súkromí. Za leskom zlata sa často skrýva bolesť a utrpenie. Daň za nadobúdanie a znásilňovanie života, talentu, rozumu.

Nejde ale len o oblasti materiálneho zhromažďovania a o honbu za peniazmi a kariérou. Platí to aj o umení, o športe, o povolaniach, o voľbe partnera, či kamarátov, o bývaní, štúdiu, prostredí, konzumovaní. Všetko čo nás obklopuje, to všetko ovplyvňuje naše životy, či už to vnímame vedome, alebo podvedome. Všetko si ale možeme správne zvoliť, vybrať, či obmedziť a tým skvalitňovať svoje životy.  Smelo do toho.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?