Bezpečnostné agentúry - ukážka toho, ako sa nemá podnikať

Autor: Miroslav Hnát | 12.7.2013 o 22:38 | Karma článku: 3,31 | Prečítané:  273x

  Kvoli neutíchajúcim odporným praktikám bezpečnostných agentúr som sa rozhodol vrátiť sa k nim v tomto článku. Čo vlastne tieto narýchlo zbúchané firmy predstavujú? Obrovský kolobeh zamestnancov. Rýchle, nezmyselné nábory a zarážajúce príčiny výpovedí. Tieto firmy, tváriace sa suverénne, hrdo a nablískane, dávajú jasný príklad toho, ako sa nemá podnikať. Zakladajú si ich prevažne vyslúžilí policajti, ktorí nemajú absolútne žiadne manažérske schopnosti a ich robotická policajná naprogramovanosť prikyvovať na každý podnet zhora vedie k totálnej neschopnosti samostatnej práce a logiky, podnikanie nevynímajúc. Dochádza k žalostnému zlyhaniu ľudských faktorov, zdravého rozumu, orientácie na budúcnosť a delegovania spoločnosti. Nadobúdanie osobného majetku z prijmov z podnikania vyzdvihujú na najvyšší stupeň, naopak zamestnanca na tu najspodnejšiu úroveň záujmu.  Vozia sa v tých najdrahších autách, ktoré si neváhajú kupovať aj vo výplatný termín, ktorý je dosť často posúvaný s odovodnením, že firma nemá finančné prostriedky na vyplatenie zamestnancov a podobne. Táto do oči bijúca ignorácia je skutočne trestuhodná. Sú to ľudia s krvným obehom svine.  

 

Kto aspoň trochu študoval manažment a pozná jedotlivé školy manažmentu a ich predstaviteľov vie, že je neprípustné staviať zamestnanca do pozície toho najposlednejšieho a najpriťažujúcejšieho elementu. Lenže filozofia toho, že každý zamestnanec, aj ten dobrý, je nahraditeľný, vedie k ľahostajnému prístupu k náborovaniu, administratíve, financiam a prepúšťaniu. Inzerátmi lákajú ľudí roznych typov, i bez vzdelania a zázemia, často s možnosťou ubytovania, ktorého skutočne odpornú úroveň nebudem rozpisovať. Ženú ich do podpisovania zmlúv s podivnými podmienkami, do roznych hmotných zodpovedností a prehlásení a ústnymi dohodami sľubujú mzdu vyššiu, ako je uvedená na zmluve, pod zámienkou platenia nižších daní a podobne. Hneď po podpísaní ich ženú na druhý deň do práce a zahádžu ích neľudským množstvom hodín, ktoré majú odpracovať, v ostrom rozpore so zákonníkom práce. Napokon, dovolím si tvrdiť, že viac ako polovica praktík týchto pseudofiriem je v rozpore so zákonmi, nie len so zákonníkom práce. Využívajú zúfalosť ľudí, alebo ich naliehavú situáciu zarobiť peniaze, aby mohli žiť, jesť, bývať.

Základnou filozofiou je teda nahraditeľnosť každého. Takže aktívne vyhľadávajú prešľapy zamestnancov, alebo ich umelo vytvoria, aby im mohli mzdu, na ktorej sa dohovorili ústne, osekať a strhnúť na výplate. Vytvorili rozne názvy pre pokuty a zrážky, čo je samozrejme s rozporom so zákonníkom práce, pretože nič ako pokuta sa tam neuvádza. Samozrejme sľúbené peniaze strhnúť možu, pretože tie na zmluve uvedené nie sú. A komu sa to nepáči, tak može ihneď skončiť, pretože na jeho miesto už čaká niekto ďalší, kto bude určite rovnako okrádaný. Často sú prekvapení vo výplatný termín, že ich mzda je o niekoľko tisíciek nižšia, ako by mala byť. Základom všetkého je asi kolobeh zamestnancov na princípe, zamestnať ho, najlepšie na čierno, pretože početné množstvo pracovníkov pracuje bez akéhokoľvek papiera a potom naňho nájsť špinu, alebo ho dohnať do niečoho, čo potom kategorizujú ako prúser a jednoducho ho vyhodia bez nároku  na mzdu. Niektorých nechajú  hodinami unaviť tak, že je jednoducho nemožné, aby tento človek v práci aspoň na chvíľu nezavrel oči a vždy sa nájde niekto, kto ho pri tom odfotí a dokaz je na svete. Zbohom práca a výplata.

Pracoval som vo viacerých bezpečnostných agentúrach a u niektorých ma prekvapilo, že tí, ktorí brali peniaze v hotovosti, dostávali peniaze len tak, bez výplatnej pásky, alebo bez akéhokoľvek potvrdenia, či podpisu, že peniaze prevzali. V jednej z firiem v ktorej som pracoval výplatné pásky dávali a preto som sa rozhodol, že s touto páskou navštívim ekonomku, len tak zo zvedavosti, aby sa pozrela na všetky tie čísla a položky, ktoré na nej boli. Tá s úžasom konštatovala, že vačší blud ešte nevidela a že nechápe, ako mohla osoba, ktorá u nich pracuje na výplatách, dojsť k takým cifrám a odpočtom, ktoré na páske boli uvedené.

Výpovede v týchto firmách sú tiež veľmi zaujímavé. Často bez akéhokoľvek papiera o rozviazaní pracovného pomeru, niekedy priamo na mieste, ústnym pokynom, aby zamestnanec ihneď opustil pracovisko a práce preňho končí. Samozrejme bez nároku na mzdu, čo je tiež veľmi zaujímavé, ale vzhľadom k tomu, že výplaty šli početnekrát bez podpisu zamestnanca, že plat prevzal, si možno domyslieť, aké špinavosti sa musia diať vnútri firmy. Často si agentúra necháva pracovníkov, na ktorých vidia, že nie su veľmi aktívni a že by nemali v sebe odvahu vzdorovať proti strhnutým peniazom, či dokonca zhabaniu celej výplaty. Urobili si z nich doslova nemých fackovacých panákov.

Ako som spomínal, pracoval som vo viacerých bezpečnostných agentúrach a devaťdesiat percent z nich majú rovnaké špinavé praktiky. Okrádať, klamať a vydierať ľudí. Využívať ich núdzu a strach postaviť sa proti nim.

 

Bezpečnostné agentúry sú jasný príklad toho, ako sa nemá podnikať. Určitý čas prosperujú, sú nablískaní a naoko úspešní, ale časom všetky prichádzajú o dobrých ľudí, o zakázky a o dobré meno. Ich majitelia si nevidia na špičku nosa a pre to, že sa vozia na drahých autách a chodia na luxusné dovolenky, si myslia, že firma funguje a všetko je v úplnom poriadku a ak sa aj vyskytne nejaký problém, tak ho odstránia zastrašovaním, vyhrážaním, či vydieraním.

Pravidlom vačšiny agentúr je napríklad meškanie s výplatami a výplatný termín na zmluvách pre nich nie je smerodajný. A na protest zamestnancov odpovedajú, že možu byť radi, že vobec peniaze dostanú. Často padajú výhovorky, ako že firma nemá peniaze, pretože ich nevyplatil klient, že je finančný riaditeľ na dovolenke, alebo že proste niečo do toho prišlo a výplaty nemožu doraziť na účty.

Zažil som dokonca prípad, kedy jeden z pracovníkov žiadal oblastného manažéra o zálohu, pretože bol na tom skutočne zle. Ten za nim prišiel, zavolal ho k sebe do auta pod zámienkou, že mu musí podpísať prevzatie zálohy a v momente keď k nemu nasadol, zacúval s autom mimo zraky ľudí, pracovníka zmlátil a zálohu mu samozrejme nedal. Takýchto prípadov je skutočne veľmi veľa  a títo ľudia sa v núdzi nemajú na koho obrátiť.

 

V poslednom čase však niektorí našli odvahu a žalovali firmy, že im držia peniaze a všetci tieto spory nakoniec vyhrali, čo firmy držia v tajnosti pred ostatnými zamestnancami, aby sa nezačali búriť tiež. Niektorí vyhľadali pomoc médii, daňového úradu, úradu práce, sociálky, či inšpektorátu práce. Všetci boli úspešní a tak cítiť v mnohých agentúrach napatie a strach u vedenia. Ľudia sa začali staviať na odpor a to je dobre. O takéto veci by sa však mal starať zákon a príslušné kontrolné orgány a nie nechávať to všetko na ľudí. Potom sú všetky zákony, štát, polícia, súdy a podobné orgány, ktoré majú vo svojej moci ovplyvniť tieto špinavosti, zbytočné. Určite totiž o týchto skutočnostiach veľmi dobre vedia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?