Spať, žrať, srať

Autor: Miroslav Hnát | 5.5.2013 o 9:51 | Karma článku: 4,33 | Prečítané:  411x

Hnus, špina, osraté lavičky, rozbité fľaše, prevrátené kontajnery, zvratky v prostriedkoch hromadnej dopravy, smradľavé vestibuly, odpadky pod mostami, oslintané kľučky, krvavé sople, nespočetné krádeže v obchodoch a iné produkty zbytočných existencií, ktoré dokonca mnohí ľudia ľutujú.

Hustota a posobenie bezdomovcov v Prahe presahuje medze a hranice únosnosti i keď každú zimu ich nájdu niekoľkých umrznutých ležať v snehu s prázdnou krabicou od vína. Stále je to málo. Oblečení vo veciach, ktoré sa im podarilo palicami vytiahnuť zo zberných kontajnerov, kde ľudia nosia nepotrebné oblečenie už od skorého rána čakajú, kým sa otvoria dvere predajní s potravinami, aby mohli ukoristiť lacné víno, ktoré je ich raňajkami, obedom i večerou. Hlučným a nepristojne vulgárnym prejavom obťažujú ľudí, ktorí žijú svoj život zodpovedne a nerezignovali na zdravý rozum a hodnoty. Myslia si, že ich každy musí automaticky ľutovať, robiť im ústupky a rešpektovať ich zjav a chovanie.

Čo ale predstavujú tieto ohavné tvory? Lenivosť, nie však len tú fyzickú a nie rezignovanie na život, ale uvedomelé rozhodnutie sa prijať život bezdomovca. Veď útulkov je dosť, taktiež vyhodeného jedla v kontajneroch, alkoholu v regáloch, ktoré nikto nestráži, lavičiek v parku a podobne. Tento život si sami vybrali a naplánovali. Vymysleli si životné príbehy a tragédie, aby ich ľudia pochopili a ľutovali ich. Stále to však má rovnaký ošúchaný scénar s bezohľadnou ženou, ktorá ich vykopla zo dňa na deň na ulicu a oni chudáci nemali kam ísť a tak sa stali bezdomovcami a v tomto stave sa povaľujú dlhé roky po uliciach. Tento scénar máva len minimálne odchýlky a obmeny. Exekúcie, dlhy, strata zamestnania, či dokladov, choroby a podobné silné výhovorky. Ako je však možné, že stovky ľudí, ktorí prišli do mesta celkom naslepo, tak si prácu veľmi rýchlo našli? Ako je možné, že osoby bez dokladov dokážu nájsť zamestnávateľov, ktorí sú ochotní zamestnať ich načierno? Veľa agentúr a zamestnávateľov prijímajú ľudí do práce ihneď, často s možnosťou ubytovania a  vyplácajú peniaze už na druhý deň po odpracovaní prvej smeny?. Im ale tento život vyhovuje a všetky dovody a príčiny toho, akým štýlom žijú a ako sa k tomu dopracujú, sú len výhovorky.

V práci s nimi prichádzam do styku niekoľkokrát denne a preto viem o čom píšem a mám informácie z prvej ruky.  Poznám dosť z nich osobne, videl som ich doklady, na ktorých ma zakaždým zarážal rozdiel fotky a skutočným stavom, zjavom ktorý stál momentálne predo mnou. Mrzí ma, že vačšina z nich sú slováci, na moje počiatočné prekvapenia aj dosť mladé bytosti, často aj medzi dvadsiatkou až tridsiatkou. Častý a podľa mňa aj jediný dovod toho, prečo opustili Slovensko a uprednostnili život bezdomovca je ten, že utekajú pred zákonom. Najčastejšie, že doma splodili potomka a rozhodli sa neplatiť. A preto sú na úteku, hľadaní ako neplatiči výživného, niektorí dokonca nezvestní, alebo už vyhlásení za mŕtvych. Vzhľadom k tomu, že v Čechách tieto záznamy zo Slovenska nie sú, nechápem, prečo nepracujú, či už bez papiera, alebo oficiálne a nepostavia sa k životu čelom. Dovoľujem si tvrdiť, že status „bezdomovec" je dobrovoľný stav, pri ktorom sa tieto neľudské bytosti rozhodli zotrvať, vzhľadom k jeho pohodlnému, bezstarostnému priebehu. Chlastať, žrať, srať. Čo viac predsa človek potrebuje?

 

Nepochopím a čo ma neskutočne štve sú ľudia, ktorí s nimi sympatizujú, pridávajú sa k ním, trávia s nimi čas, pomáhajú im, ľutujú ich, rozdávajú sa im, vedú organizácie soridarity a pomoci a podobne. Prečo ale takú odpornú smradľavú zrúdu neusadia s rodinou k nedeľnému obedu, alebo k štedrovečernému stolu? Pretože sami poznajú pravdu a tieto osoby sa im štítia. Celá ich pomoc je pokrytectvo a klamstvo.

 

Čo ma mrzí najviac je, že zimy nie sú tuhšie a mrazy smrtiacejšie. Efekt by sa dostavil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?