Muž pristihnutý pri krádeži vytiahol na ochranku nôž

Autor: Miroslav Hnát | 22.1.2012 o 12:21 | (upravené 22.1.2012 o 13:30) Karma článku: 4,57 | Prečítané:  585x

Zloděj, který byl přistižen při krádeži, pořezal včera večer pracovníka ostrahy v nákupním centru ve Štúrové ulici v Praze 4. Ostraha obchodu Albert chytila čtyřiatřicetiletého zloděje při činu. Poté se dva členové bezpečnostní agentury se zlodějem se poprali na nedaleké křižovatce. "Při potyčce pachatel napadl zaměstnance obchodu nožem a zranil ho na noze," upřesnil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. "Na místo okamžitě vyjeli strážníci, kteří pachatele pomocí chvatů a hmatů zadrželi," doplnila mluvčí pražské městské policie Vilma Častová. Útočník poté skončil na policejní služebně kvůli pokusu o ublížení na zdraví, výtržnictví a krádeže. Zraněného muže ošetřili záchranáři a odvezli do nemocnice.  

Toto bol článok, uverejnený na jednom z popredných českých spravodajských portálov. Polícia si veľmi rada privlastňuje zásluhy a dokáže skresliť fakty a správy vo svoj prospech, aby obhajili "čarovný" slogan "Pomáhať a chrániť." Ako to ale všetko bolo naozaj?

"Ten bude určite kradnúť. Aha," povedal som zaujato. Ľ zdvíhol zrak od mobilu, do ktorého si stiahol obľúbené knihy na skrátenie dlhej chvíle v práci a zabodol zrak do monitora zobrazujúceho štyri okienka záznamu kamier. Zaujalo nás podozrivé správanie muža, asi tridsať ročného, ako sa chaoticky pohybuje pri regále a obzerá sa okolo seba. Už nám toto správanie bolo za dlhú prax známe a vedeli sme, čo sa bude diať.

Magor sa nápadne obzeral okolo seba, či náhodou niekto nejde. Netušil, že ho pozorujeme skrytými kamerami, ktoré sme tam ráno umiestnili. Keď sa uistil, že je sám, natiahol ruky do regálu a naplnil si vrecká zimušnej bundy neurčitým množstvom plechoviek redbull. Zo záznamu nebolo jasné, čo ešte stihol nabrať, pretože v čase jeho prvého umiestnenia potencionálneho lupu do vrecák sme už vybehli zadným vchodom predajne a obehli ju zvonku až ku hlavnému vchodu. Magor bol už z predajne  vonku. Vytiahol som služobák a požiadal som ho, aby nás následoval nazad do predajne, pretože vieme, že prešiel kasami bez toho, aby to, čím si naplnil vrecká, zaplatil.

"Choďte do riti, nikam s vami nejdem, nemám čas!" povedal značne nahlas a razil si cez nás cestu dalej po chodníku. Niekoľko krát som ho ešte požiadal, aby zastal a podvolil sa, pretože v žiadnom prípade ho nenecháme ísť a budeme ho musieť obmedziť na slobode do príchodu polície. Keď sa ale rozhodol, že znovu do nás vrazí, tak som mu pomocou chmatu skrútil ruku a hodil som ho tvárou o auto. Začal strašne kričať, čo vzbudilo pozornosť celej ulice a na oknách a balkónoch sa začali objavovať ksichty zvedavcov a objektívy mobilných kamier. Magor kričal od šialenstva, ktoré mu očividne spôsobovalo drogové opojenie. Spenenú papuľu mal nebezpečne blízko mojej ruky, preto som požiadal kolegu, aby mi ho pomohol zložiť na zem, pretože som mal strach z pohrýznutia.  Medzi tým som jedného z divákov požiadal, by zavolal políciu. Ten idiot sa ma predtým musel povyzvedať o čo ide a kto sme. Potom nakoniec telefonát uskutočnil.

Magora sme obaja zakľakli na zem. Nebolo ťažké ho dostať na zem, pretože sme mali asi trojnásobnú váhovu prevahu. No nečakal som, že bude tak ťažké ho udržať. Zdvihol sa zo zeme, napriek tomu, že som na ňom kľačal celou váhou. Stodvadsiatimi kilami. Doslova sme na ňom viseli. Drogy s nekontrolovateľnou zúrivosťou mu dodávalo neskutočnú silu. Mal som pocit, že zápasíme so skalou. Nanešťastie sme nemohli použiť údery, ktoré by celú situáciu rychle vyriešili. Na to tam bolo tam príliš veľa svedkov. To už ale Magor stál a znovu sme sa ho snažili dostať na zem. To nebolo ťažké, no znovu bolo problematické udržať ho. Bol ako zmyslov zbavený, necítil bolesť ani strach. Vždy je ťažké spracovať niekoho, kto má vôľu utiecť a nekontroluje svoju zúrivosť, zatiaľ čo vy jednáte s rozvahou a chladnou hlavou. Je ťažké kontrolovať a predvídať nekontrolovateľné správanie a pohyby páchateľa, feťáka.

Zrúda znovu vstala. To už ale vytiahol z vrecka nôž. Inštinktívne sme ustúpili a Ľ vytiahol teleskopický obušok. To magora ešte viac rozzúrilo a vrhol sa naňho. Kolega sa nestihol ani rozohnať a už ležali na zemi. Skočil som rýchle medzi nich a odhodil zlodeja na chrbát. To už ma ale kolega oboznámil s tým, že ho magor bodol nožom do nohy. Podotýkam, že polícia bola "na ceste" už dvadsať minút a to mali stanicu maximálne päťsto metrov od miesta incidentu. Snažil som sa všetkou silou udržať magora na zemi, so zraneným kolegom sa nám to podarilo, nôž sme mu vytrhli z ruky a odhodili do trávy, až kým okolo nešiel pochôdzkar, ktorý najprv zastal, pretože nevedel o čo ide a len sa prizeral. Kričal som naňho aby nám prišiel na pomoc. Neistým krokom prišiel bližšie a asi až vtedy pochopil, čo sa deje, priskočil a pomohol nám ho udržať. To už ale dorazili na miesto muži zákona. Tri policajné autá. Snažili sa magora zdvihnúť zo zeme, nasadiť mu putá a vložiť ho do auta. No početná policajná prevaha mala značné problémy dostať ho pod kontrolu, spacifikovať ho, naložiť a odviezť. Nakoniec sa všetko podarilo a my sme spísal svedectvo. Až potom policajti privolali záchranku, naložili kolegu a odviezli.

Nedali mu ani injekciu proti infekcii. Rana bola dosť hlboká a aspoň, že mu ju zašili. Dodnes má s nohou problémy.

Absolvovali sme k tejto veci niekoľko výsluchov, počas ktorých hrozilo, že nie magor, ale my, máme šancu byť obvinení z výtržníctva, alebo ublíženia na zdraví.

Príde mi choré nechať zlodeja ísť, keď neposlúchne na dobré slovo. To by sme potom mohli ísť kradnúť beztrestne všetci. Kde sa podela povinnosť svedka obmedziť na slobode do príchodu polície človeka, podozrivého zo spáchania trestného činu?

Nakoniec kolega obdržal list. Vyrozumenie, že páchateľ nebol z ničoho obvinený, ani potrestaný. Krádež, výtržníctvo, ublíženie na zdraví. Nič.  Toto je spravodlivosť a činnosť polície.

Opísal som tento incident najlepšie ako som vedel. Znie možno komicky, alebo neschopne, ale prax v službe je vždy iná, ako akýkoľvek tréning. Nerátam počet dlhoročne trénovaných kolegov, ktorí narazili na psychopatov, alebo feťákov. Príde mi úbohá aj pasivita a nečinnosť svedkov, ktorí sa len prizerali a odmietali poskytnuť pomoc. Hlavne, že majú svoj videozáznam.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?