Honba za krátkovekosťou

Autor: Miroslav Hnát | 16.9.2013 o 14:22 | Karma článku: 3,97 | Prečítané:  203x

Úspešná honba za peniazmi a majetkom vyzerá navonok veľmi pekne. Prečo ale vačšina bohatých ľudí a tých, ktorí sa ženú za úspechom často chorľavie, je osamelá, alebo umiera v mladom veku, neprirodzenou smrťou, často na smrteľné choroby, hlavne na rakovinu, alebo ich postretne nešťastie v inej oblasti života? Kvoli vidine momentálneho naplnenia a chvíľkového pocitu šťastia nevnímajú, že možno svoju aktivitu vykonávajú v rozpore so svojimi energiami a silami. Tým si skracujú život a vyvolávajú v sebe choroby, ktoré sú výstrahou toho, že je niečo zle. Čím viac úsilia vynaložíme v niektorej z činností, tým viac je pre nás neprirodzená a vyčerpá nás podstatne skor a zásadnejšie, ako niekoho, kto je k tomu predurčený a ide po prúde svojej energie. Dobrovoľne si skracujeme životy a mnohým je to jedno. Je to cena za momentálny úspech, slávu a bohatstvo, ktorú sú ochotní zaplatiť.  

Ide aj o fyzické predpoklady. Stotridsaťkilový človek, ktorý veľmi túži stať sa gymnastom k tomu jednoducho predpoklady nemá a preto musí vynaložiť niekoľkonásobne viac úsilia, ako niekto, kto fyzickými predpokladmi a talentom na to má. Tým sa vyčerpáva a ide proti sebe. Proti svojej energii, proti svojím predpokladom, ktoré sú určite v inej oblasti.

Príkladmi sú mnohí športovci, ktorých životopisy sú verejnosti známe. Dreli na sebe, aby dosiahli svoje životné úspechy v niečom, čo si ušili na mieru, no stalo sa to len brnením, v ktorom uviazol život a ich bytie naplnil smútok a nešťastie v iných oblastiach života. Pretože ak niekde niečoho pribúda, či už prirodzene, alebo nasilu, tak niekde na opačnej strane musí z niečoho ubúdať a čím viac sa tlačí na pílu, tým zásadnejšie zmeny nastávajú v iných oblastiach.

Zdravie, dlhovekosť, láska, spoločnosť, blízke osoby, dovera, to všetko sú obete za honbu za peniazmi, majetkom, kariérou. Vidíme ľudí, ktorí sú v očiach okolia úspešní, bohatí, naoko šťastní, ale nevidíme to, čo sa odohráva v ich organizmoch, v ich hlavách, srdciach, súkromí. Za leskom zlata sa často skrýva bolesť a utrpenie. Daň za nadobúdanie a znásilňovanie života, talentu, rozumu.

Nejde ale len o oblasti materiálneho zhromažďovania a o honbu za peniazmi a kariérou. Platí to aj o umení, o športe, o povolaniach, o voľbe partnera, či kamarátov, o bývaní, štúdiu, prostredí, konzumovaní. Všetko čo nás obklopuje, to všetko ovplyvňuje naše životy, či už to vnímame vedome, alebo podvedome. Všetko si ale možeme správne zvoliť, vybrať, či obmedziť a tým skvalitňovať svoje životy.  Smelo do toho.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

ŠPORT

Zuzula: Ľudia v Lyžiarskej asociácii nerozumejú športu

Už roky bojuje s lyžiarskou asociáciou.

DOMOV

Fico v Kľaku: Fašizmus tu je a v zelených tričkách chodí po vlakoch

Zastavte experiment, Banskej Bystrici nepriniesol nič, vyhlásil premiér.


Už ste čítali?